GO18 İş ve Kariyer Zirvesi BAU’da Gerçekleşti

6 Nisan 2018 | BAU HABER

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Ekonomi ve Finans Kulübü’nün düzenlediği, Borusan Otomotiv Ceo’su Hakan Tiftik, Coca Cola İnsan Kaynakları Direktörü Ece Sueren Ok, Demsa Group Ceo’su Demet Sabancı ve Liv Hospital Ceo’su Meri İstiroti’nin konuşmacı olarak katıldığı “İş ve Kariyer Zirvesi” BAU Beşiktaş Güney Kampüsü Fazıl Say Salonunda gerçekleşti.

Konuşmacıların katılan öğrencilere tecrübelerini aktardığı zirve Borusan Otomotiv Ceo’su Hakan Tiftik’in konuşmasıyla başladı. Tiftik öğrencilere kendi iş tecrübelerinden bahsederken aynı zamanda iş hayatı ve staj süreci hakkında birçok tavsiyede bulundu.

Zirve Demsa Group Ceo’su Demet Sabancı’nın konuşmasıyla devam etti. Konuşmasında girişimciliğin öneminden bahseden Sabancı bir girişimcinin iyi bir araştırmacı ve bir ekip ruhuna sahip olmasının özelliklerinden bahsederek ‘Ekip ruhu’ söylemine değindi. Sabancı ayrıca; “Ne kadar bilgili de olsanız, ne kadar iyi niyetli ve konuya vakıf da olsanız tek başınıza hiçbir şey olmuyor. Vizyon sahibi bir ekibinizin olması gerekiyor. Çünkü dünya frimaları bile birbirleriyle entegre halde, her konuda yakınlar. Bunun için dünyada olup bitenleri siz veya ekibinizin çok yakın takip etmesi çok önemli” açıklamasında bulundu. Katılan öğrencilerin sorularına da cevap veren Sabancı, bir öğrencinin sorusu üzerine Sabancı Holding kuruluşundan neden ayrıldığına da değindi. Demet Sabancı; “Ben eşimle birlikte Sabancı Holding’de 20 yıl kadar çalıştım. Emekliliğim de orda oldu. Fakat farklı alanlarda çalışmak istiyordum ve o istediğim alanlar da o dönemde Sabancı Holding’in sektörüyle uymuyordu. Örneğin; Televizyon sektörüne girmek istiyordum fakat Sabancı Holding’in vizyonunda bu yoktu. Ben ve birkaç kuzenim kendi hikayelerini farklı sektörlerde yazmak için ayrıldık ve kendi yolumuzu çizmeye başladık. Bunu yaparken de hepimiz Sabancı Holding’in hakim olduğu sektörlere yayılmamaya dikkat ettik” dedi.

Demet Sabancı’nın ardından zirve Liv Hospital Ceo’su Meri İstiroti’nin sağlık sektörüne yönelik konuşmasıyla devam etti. Dünyada sağlık sektörünün nereye gittiği üzerine bilgiler veren İstiroti; “Çağın ilerisinde trendlerlerle yol alınıyor. Yeni nesil ilaçlar kullanılıyor. Tedavilerde hedefe yönelik tedavi süreçleri uygulanıyor. Örneğin önceden kanser tanısı konduğunda aynı sistemde bir tedavi süreci uygulanırken artık genetik yapılar, yaş vb. diğer özellikler gözeterek tedavi yapısı uyguluyoruz. Bunlar dışında kök hücre ve ameliyathanede robotik teknoloji kullandığımız dönemdeyiz” açıklamasında bulundu. Kendisinin psikoloji mezunu olduğunu ve tesadüfi bir şekilde bu pozisyona geldiğini belirten İstiroti; işin içinde insan kaynakları, pazarlama ve muhasebe gibi işlerin olduğunu görünce çalışırken bu işin teorik desteğini almaya çalıştığını belirtti. Bu sektörde sağlık mezunu ve işin içinden çıkmış öğrencileri yetiştirmeye çok hevesli olduklarını belirten Meri İstiroti, gerçekten araştıran ve dil bilen insanlar olmalarının gerektiğini de vurguladı.

Zirvenin son oturumunda Coca Cola İnsan Kaynakları Direktörü Ece Sueren Ok öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilere staj süreçleri, işe alım, cv hazırlama ve mülakat süreçleri hakkında birçok bilgi verdi. Üniversite hayatı boyunca hiç staj yapamadığını belirten Sueren Ok staj yapmanın önemini özellikle farklı yerlerde staj yapmanın önemini çok kez vurguladı. Sueren Ok; “Farklı yerlerde farklı deneyimler edinmiş biri iş hayatı içerisinde önemli bir bakış açısı kazanır” şeklinde konuştu. Hiçbir işi küçümsememenin gerektiğini ifade eden Sueren Ok; “Yaptığınız her işte mutlaka sizi geliştirecek bir şey bulabilirsiniz. Meraklı olun. Kendi yolunuzdaki şeyleri değil başka şeyleri de merak edin görmeye çalışın” dedi.