Miko Peled: “Türkiye Kudüs konusunda uluslararası bir lider”

15 Ocak 2018 | BAU HABER

 

İsrail’in Filistin halkına karşı yapış olduğu zulmü, katıldığı her platformda dile getiren İsrailli aktivist yazar Miko Peled, “İsrail Filistin’de 70 yıldır soykırım yapıyor. Ancak bunu terörizmle bir mücadele olarak göstererek gerçeği inkâr ediyor” dedi.

 

Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Generalin Oğlunun Gözünden Kudüs” başlıklı bir konferans düzenlendi. BAU Siyaset Okulu’nun konuğu olarak konferansa katılan Miko Peled, Filistin ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden kararının ele alındığı konferansın açılışını Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel ve Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın gerçekleştirdi.

 

“İsrail’in kuruluşu ciddi bir suçtur”

İsrail’in kuruluşunda kendi aile bireylerinin de önemli görevler üstlendiğini ancak kendisinin bu konuda ailesinden farklı bir görüşe sahip olduğunu ifade eden Peled, “Siyonist olmak ciddi bir suçtur. Aynı şekilde İsrail’in kuruluşu da ciddi bir suçtur. Babam ve dedem de İsrail’in kuruluşunda önemli görevler üstelenmiştir. Ancak ben onlar gibi düşünmüyorum. Böylesine bir fikir değişikliği ancak yaşanacak büyük bir şokla olabilirdi. Benim yaşadığım şok ise kız kardeşimin kızının, bir intihar saldırısında öldürülmesidir. Dolayısıyla bu olaydan sonra Filistin halkını düşünmeye ve onları anlamaya başladım. Filistin’e gittim ve oradaki insanlar ile tanıştım. Böylece bu konudaki fikirlerim yavaş yavaş değişti. Sonuç olarak İsrail’in, Filistin halkına uygulamış olduğu politikanın bir suç olduğunu ve bunu değiştirmemiz gerektiğine karar verdim” açıklamalarında bulundu.

“Çocuklar suçlu değil”

Filistin’in kurtuluşu için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Peled, Filistin davasında herkese büyük sorumlulukların düştüğünü ve kimsenin oturup bekleme vakti olmadığından bahsederek şöyle devam etti; “Her yıl yaklaşık 600-700 kişi gözaltına alınıyor. Birçoğu hakikaten çocuk denilecek yaşta. İsrail askeri mahkeme sistemi her ne kadar çocuk departmanı olduğunu idda etse de böyle bir şey yok. Çünkü mahkemeler, savcılar, yargıçlar aynı insanlar. Yani çocukların deneyimi ile erişkinlerin deneyimi aynı. Bunlar suçlu değil, bunlar sadece genç çocuklar. Sadece İsrail işgaline kızgınlıklarını ve direnişlerini ifade ediyor.” dedi Türkiye’nin uluslararası camiada bu konuda liderlik yaptığını da söyleyen Peled, Türkiye’nin Filistin’e vermiş olduğu destek siyasi bir destektir. Türkiye’nin Filistin’e vermiş olduğu desteğin, dünyada bir eşi ve benzeri olmadığını görüyoruz. Filistin’de 2 milyon kişi su ve tıbbi malzeme gibi en asgari haklarından dahi mahrumlar. Bu nedenle Gazze’deki kuşatma kalkana kadar ve Filistin halkı asgari haklarına kavuşana kadar Türkiye’nin İsrail’i boykot etmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye İsrail’in büyükelçisini göndermeli ve Tel Aviv’deki Türk büyükelçisini geri çağırmalıdır” diyerek sözlerini sonlandırdı.