Muammer Ketencoğlu’nun Sandığından Türküler

19 Şubat 2017 | BAU HABER

Geleneksel Türk ve Yunan müziği alanında dünyaya ismini duyurmuş bir sanatçı, akordeon ustası, Rembetiko şarkılarının duayeni…

Rum ve Balkan müziği denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Muammer Ketencoğlu ile bugüne dek hiç seslendirilmemiş ya da çok az seslendirilmiş 23 türküyü bir araya topladığı “Sandığımdan Rumeli Türküleri” adlı yeni albümü üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yeni albümünüz kısa süre önce yayınlandı. Neler hissediyorsunuz?
– Tatlı bir yorgunluk var şu anda üzerimizde. Çok severek çalıştığımız bir işi bitirmenin sevinci ve gururu da var tabi.

Yeni albümünüzü hazırlarken nasıl bir dönemden geçtiniz?
– 2015’in Şubat ayında başladık çalışmalara, yani yaklaşık iki yıl sürdü. Repertuarı oluşturmak bir albüm çalışmasının en zor işidir. Bu çalışma için de öyle oldu. Çünkü bilenler bilir türkü arşivim çok geniş. Birçok iyiden çok iyileri ve bize en uygun olanları seçmeye çalıştım. Tabi ülkemizin içinde bulunduğu zor günler bizlerin de çalışmasını etkiledi.

Albümünüzdeki şarkıların tümü size mi ait? Aralarda bilinen türkülerimiz de var mı?
– Hayır, bana ait değil. Şarkıların hepsi geleneksel müzik eseri. Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Kuzey Yunanistan, Silivri’den türküler var albümde. Türkülerin çoğu Türkiye’de daha önce hiç duyulmamış ya da çok az duyulmuş türküler. Dinleyiciye yeni kapılar açacak diye umuyorum.

Çalışmalarınızın çoğu Balkan ve Ege müziklerinden oluşuyor. Bu ilginizin sizdeki önemi nedir?
– Aslında tüm geleneksel müzikler benim ilgi alanıma giriyor. Özellikle gençlik yıllarımda dünyanın her tarafından geleneksel müzik toplayarak ve dinleyerek başladı bu merakım. Ama sonra bu ilgi uzmanlaşmak anlamında Batı Anadolu ve Balkan coğrafyasında kaldı. Tabi Ege’ye yerleşmiş bir Balkan göçmeni ailenin çocuğu olmam da bunda etkili olmuş. Ege merakımda buradan geliyor.

Dinleyicilerinize bu albümünüz ile ilgili ne söylemek istersiniz?
-Sandığımdan Rumeli Türküleri albümü daha önce hiç duymadığınız ya da çok az duyduğunuz 23 türküden oluşan bir çalışma. Dinleyenlerin mutlaka kendinden bir şeyler bulacakları bir albüm. Tüm ekip son derece titiz ve özverili bir çalışma yaptık. Umarım dinleyicilerimiz de beğenirler ve ilgi gösterirler. Ve tabi ki olabildiğince çok konser vererek müziğimizi daha çok dinleyici ile buluşturmak dileğimiz.

Ketencoğlu’nun ‘’Sandığımdan Rumeli Türküleri” isimli albümünün tanıtım konseri, 23 Şubat saat 20:00’de Bahçeşehir Üniversitesi Güney Kampüsü B Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.