Arjantin faizi yüzde 60 düzeyine çıkardı!

3 Eylül 2018 | Deniz Gökçe

Arjantin’in üçüncü yılını yaşayan reformist hükümeti, dün ülke parası pesonun değerini artıramayınca, değer kaybetmesini durdurmak için faizi dramatik şekilde 15 puan artırarak yüzde 60 değerine yükseltti.

Merkez Bankası günü ilk saatlerinde paranın değerini sabitleştirmek için epey dramatik önlemler aldı ama ülke parasının büyük çapta değer kaybını ise durduramadı.

Zaten Arjantin Pesosu’nun değeri yılbaşından bu yana yarıya inmişti, yatırımcıları kurtaracak adımlar atılamadı ve de peso dolara göre değer kaybetti ve de dolar başına 41.36 pesoyla bir günde yüzde 16 değer kaybı gerçekleşti.

Başkan Mauricio Macri, çarşamba günü IMF’ten, gelecek yıl verecekleri 50 milyar dolarlık fonu şimdiden vermelerini talep etti.

Doların hızla değerlenmesi ABD Merkez Bankası’nın faizlerini sürekli yükseltmesi ve de ABD’nin hızlı büyümesinin sonuçlarından kaynaklanıyor. Ama ABD Merkez Bankası ve hükümet faiz artışlarına sadık hareket ediyorlar ve de Arjantin’in milyarlarca dolar borcu ödeyip ödeyemeyeceğini hesaplıyorlar. Bu arada Türkiye de diğer gelişen ekonomiler gibi sorunlar yaşamakta. Türkiye Merkez Bankası’nın ikinci Başkanı Erkan Kilimci, Merkez Bankası’ndan Türkiye Kalkınma Bankası’na geçmek için istifa etti. Gelişen ülkeler sorun yaşadıklarında birbirlerine de ziyan yaratmaktalar.

Arjantin’in çok aşırı faiz artışı, Goldman Sachs’ın Latin Amerika ekonomik araştırmacısı Alberto Ramos tarafından ‘doğru politika’ olarak desteklenirken, Arjantin’in bütçe açığını da düşürmesi ve kamu harcamalarını da azaltmasının gerektiğini vurguladı. Ramos, Merkez Bankası’nın tek başına sorunları ortadan kaldıramayacağını da ekledi. İlaveten “Bir maliye şoku da gerekli!” dendi. “Bu zor bir önlemdir ama en düşük maliyetli opsiyondur da!” sözü eklendi.

Arjantin’in kabine başkanı Marcos Pena ise “Beceriksizlik değil transformasyon yaşamaktayız!” dedi. Colombia Threadneedle adlı kurumun Baş Analisti Edward al-Hussainy ise “Arjantin her yıl kabaca 15 milyar dolar tasarruf etmek zorunda ki IMF’in elli milyar kredisini geri ödeyebilsin. 50 milyar doar kredi, Arjantin için oldukça büyük bir rakam!” dedi. Ancak Walter Stoeppelwerth adlı Balanz Capital Yatırım Bankası’nın yöneticisi, “IMF’ten daha evvel para alınmak istenirse, IMF daha katı önlemler talep eder!” de dedi.

 

AKŞAM