Babanın Eğitim Durumu Çocukların Eğitimini Belirliyor

27 Şubat 2017 | BAU HABER

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), Doç. Dr. Ozan Bakış tarafından hazırlanan “Baba Eğitimi Çocukların Eğitimini Belirliyor” başlıklı araştırma notunda Türkiye’de kuşaklar arasındaki eğitim modelleri ve eğitimdeki eşitsizlik gibi unsurları analiz etti.
Özellikle ebeveynler ve çocukların eğitim düzeylerinin ilişkisini araştıran raporda Avrupa ülkeleri ve Türkiye’deki eğitim modelleri de masaya yatırıldı. Ebeveynleri ilkokul mezunu olan çocukların yüzde 64’ünün ilkokul, yüzde 17’sinin ortaokul, yüzde 15’inin lise ve yüzde 5’inin üniversite mezunu olduğu belirtilen raporda, babası üniversite mezunu olan çocukların yaklaşık yüzde 45’i lise mezunu olurken ancak üçte biri üniversiteyi bitirebiliyor.
Avrupa’da ebeveynleri ilkokul mezunu olan çocukların daha yüksek eğitim seviyelerine geçişlerinin daha fazla olduğu belirtilen araştırma raporunda, çocukların sadece üçte birinin babası gibi, ilkokul mezunu olarak kaldığı belirtiliyor.
Türkiye’de kuşaklar arası eğitim hareketliliğinin Avrupa’ya görece düşük olduğu belirten raporda, yaşlı kuşaklar açısından iyice yüksek olan hareketlilik farkının genç kuşaklara gelince kapanmakta olduğu belirtiliyor. Rapora göre, eğitim eşitsizliği bakımından Türkiye hala en kötü eğitim dağılımına sahip ülkeler arasında yer alıyor.
Notun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://betam.bahcesehir.edu.tr/2017/02/baba-egitimi-cocuklarin-egitimini-belirliyor/