BAU Bilime Saygı Ödülleri Sahiplerini Buldu

10 Ocak 2019 | BAU HABER

BAU Bilime Saygı Ödülleri Sahiplerini Buldu

BAU Bilime Saygı Ödülleri Töreni’nde bilime katkı sağlayan ve toplumsal fayda sağlayacak projeleri hayata geçiren akademisyenler ödüllendirildi. Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, bilime katkı sağlamanın önemini ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin bu konuya gösterdiği ilgiyi belirterek, bilimin ışığında insanlığa hizmet eden akademisyenleri takdir etti.

Törende, yaptığı sosyal sorumluluk projeleriyle BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Doç. Dr. Raziye Bilge Uzun’a BAU Topluma Katkı Ödülü, BAU Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Dr. Öğretim Üyesi İrem Şanal’a yapmış olduğu bilimsel çalışmalarıyla BAU Bilime Katkı Ödülü, BAU Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Prof. Dr. Yılmaz Esmer’e BAU Onur Ödülü takdim edildi.

Enver Yücel, “İstanbul’daki çalışmalarımızın ışığında dünyanın çeşitli yerlerinde çalışmalarımız var ve bilime daha çok katkı sağlamak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin 20. yıldaki yükselişini vurguladı.

“Bilime katkıda bulunmak bir gönül, vicdan, insanlık ve sorumluluk işidir.”

“Dünya sürekli değişiyor ve bu sürekliliği sizler sağlıyorsunuz.” diyerek konuşmasını akademisyenlere yönlendiren Yücel, “Bilime katkıda bulunmak zor iştir ve sadece mesleğin getirisi olarak bu yapılmaz. Bilime katkıda bulunmak bir gönül, vicdan, insanlık ve sorumluluk işidir. Bunu layıkıyla yerine getiren hocalarımızı takdir ediyorum. İnsanlığın bilimin ışığında dünyaya daha çok ve daha iyi hizmetler sağlayacağına inanıyorum” dedi.

BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın “Üniversitemiz kurulduğu andan itibaren birçok alanda öncülük etmiştir, ilkleri Türk Yükseköğretim hayatına kazandırmıştır. Nitekim bu çalışmalarımız çeşitli platformlarda takdir görmektedir.  Kurulduğumuz günden itibaren izleyen değil, izlenen üniversite olacağımızı söyledik. Geldiğimiz noktada hedefimizi gerçekleştirmiş durumdayız fakat şimdi daha büyük hedeflerimiz var. Hedefimiz: Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü olan 2023’te dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına girmek. Bu konudaki çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor” şeklinde konuştu.

Törende BAU Bilime Katkı Ödülü’ne layık görülen Dr. Öğretim Üyesi İrem Şanal, “2023’te dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına girme hedefimize olan katkılarımdan dolayı bu ödüle layık görülmek çok gurur verici. Benim için üniversitemizin başarısına katkıda bulunmak ayrıca gurur verici. Uzmanlık alanım ileri beton teknolojileri üzerine yerleşmiş geleneksel yapı malzemeleri hakkında gelişme sağlayabilmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Toplumsal fayda sağlayan çalışmalar yapması ve bu konuda projeler hayata geçirmesi adına BAU Toplumsal Fayda Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Raziye Bilge Uzun “Çocuk ihmal ve istismarı tüm dünyada olduğu gibi toplumumuzun da kanayan yarası. Bu anlamda farkındalık oluşturmak için hayata geçirdiğimiz projemizin duyulması benim için ödül almaktan daha önemli. Öğrencilerimle birlikte çocuk ihmali ve istismarıyla ilgili bir kitapçık yaptık. Üniversitemiz tarafından Türkiye’nin yedi bölgesine gönderilen bu kitapçıkta toplumu bilinçlendirebilmek için yalın bir dil kullandık.” dedi. Uzun, ileride bu konuyla alakalı başka projelerinin de olacağını belirtip her daim üniversitesiyle birlikte yol alacağını söyledi. “İhmal ve istismar belki sonlanmayacak ama bizler çalışmalarımızla bunu en aza indirme gayretinde olacağız” diyerek sözlerini noktaladı. Yeni öğretim döneminde BAU ailesine katılacak olan akademisyenlerin cübbe giymesinin ardından tören sonlandı.