Betam İşsizlikteki Sert Düşüşü Gözler Önüne Serdi

15 Ocak 2018 | BAU HABER

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), “İşgücü Piyasası Görünümü: Ocak 2018” başlığı altında bir rapor hazırladı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizlik oranı Ekim 2017 döneminde bir önceki döneme kıyasla azalarak gerilediği gözüküyor. Diğer taraftan, mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre toplumsal cinsiyet ayrımında mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı kadın ve erkek işsizlik oranında azalma gözlemlendi. Betam tahmin modeli mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının Kasım 2017 döneminde sabit kalacağını öngörüyor.

İstihdamda güçlü, işgücünde zayıf artış

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Ekim 2017 döneminde Eylül 2017 dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü artışı yükselirken, tarım dışı istihdam ise arttığı görülüyor. Bu gelişmeler çerçevesinde tarım dışı işsiz sayısı da arttığı gözlemlenirken, tarım dışı işsizlik oranının ise düştüğü gözlemlenmiş.

Kasım 2017 döneminde işsizliğin sabit kalmasını bekliyoruz

Betam tahmin modeli, mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizliğin Ekim 2017 döneminde gerileyeceğini tahmin etmişti. Ekim 2017 döneminde bir önceki döneme kıyasla mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı geriledi. Betam tahmin modeli Kasım 2017 döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının 12,2 seviyesinde sabit kalacağını öngörüyor.

İşsizlikte kadın- erkek farkı azalıyor

4 Eylül 2017 döneminden Ekim 2017 dönemine kadar kadınlarda ve erkeklerde mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı azalırken, kadın tarım dışı işsizlik oranında ve erkek tarım dışı işsizlik oranında azalma gözlemleniyor.