Ekonomi

Ekonomi Son Çeyrekte Küçülebilir

31 Ocak 2017 | BAU HABER

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), Sanayi Üretim Endeksine dikkat çekerek, bu oranın azaldığı sonucuna ulaştı.
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nden (Betam), Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Araştırma Görevlisi Barış Soybilgen’in raporuna göre, üretim ve ihracat endekslerinde beklenen toparlanma gelmedi.
Betam tarafından yayınlanan rapora göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında azaldı. İhracat miktar endeksi yüzde 3,1 azalma gösterirken, ithalat miktar endeksi yüzde 9,9 oranında artış gösterdi. Kasım ayında sanayi üretimi ve ihracat endekslerinde beklenen toparlanma gelmedi. İki ay üst üste azalan SÜE ve zayıflayan ihracat son çeyrekte ekonominin bir önceki çeyreğe kıyasla küçülebileceği sinyalini veren Betam, çeyrekten çeyreğe büyüme tahminimizi yüzde 0,2′den -0,2′ye revize edildiği sonucuna vardı. Önceki yılın aynı çeyreğine göre yıllık büyüme tahminimizi ise yüzde 2,0′den yüzde 1,5′e düşürüldüğünü belirten Betam, yıllık büyüme tahminlerinde ise bir değişikliğe gitmeyerek yüzde 2,8′de sabit tutulduğunu açıkladı.
Son çeyreğe ilişkin ekonominin küçülebileceği tahminlerinin oldukça güçlü olduğu vurgulanan Betam notunda, Kasım ayında ithalattaki artış nedeniyle cari açıkta da artış meydana geldi. Kasım ayı cari açığı 5,6 milyar dolar olurken 12 aylık cari açık toplamı 47,1 milyar dolara çıktı. Cari açığın GSYH’a oranının yıl sonunda yüzde 5,7′ye düşmesini belirten Betam, altın hariç cari açık oranının ise yüzde 5,2′ye ineceğini tahmin ediyor.