Enver Yücel: “Herkese iyi bir eğitim verebilirsek dünya daha güzel olacak”

18 Temmuz 2019 | Medya

UNESCO ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ‘Kültürlerarası Liderlik için Uluslararası Yaz Okulu’ programına Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ev sahipliği yapıyor. İki hafta sürecek olan Uluslararası Yaz Okulu’nun açılışı Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Uluslararası Eğitim Merkezi Türkiye Başkanı Enver Yücel’in ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Yücel, yaptığı konuşmada eğitimin önemine değinerek, “Her çocuğun kaliteli bir eğitim almaya hakkı var” dedi.
Her yaz farklı bir ülkede gerçekleştirilen ‘Kültürlerarası Liderlik İçin Uluslararası Yaz Okulu’ Aladdin Projesi’nde bu yıl göç, müslüman göçmenlerin Avrupa’ya entegrasyonu; zorluklar ve çözümler masaya yatırıldı. BAU ev sahipliğinde gerçekleşen programa Aladdin Projesi Başkanı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 42. Başkanı Bill Clinton’ın Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki eski iletişim direktörü Dr. Leah Pisar, Aladdin Projesi Genel Direktörü Abe Radkin, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Gülnur Aybet gibi isimler katıldı.

“DÜNYAYI KALİTELİ EĞİTİM KURTARACAK”

Yaz okulunun açılış konferansında bir konuşma gerçekleştiren Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Uluslararası Eğitim Merkezi Türkiye Başkanı Enver Yücel öğrencilerin her yıl bir araya gelip çok güzel çalışmalar yaptığını belirterek, “Bu projenin ne kadar özel olduğunu biliyoruz. Her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Bir tane dünyamız var ve içinde barış içinde yaşamamız lazım. Ben bir eğitimciyim. Dünyayı kurtaracak olan iyi ve kaliteli eğitimdir. Onun için gençler sizler çok önemlisiniz. Dünyanın her çocuğuna anaokulundan itibaren iyi bir eğitim verebilirsek dünya daha güzel olacaktır. Çünkü dünyanın her bir köşesindeki her çocuk kaliteli bir eğitim alma hakkına sahiptir. Bunu sağlamamız lazım. Onun için de renk, dil, din ve ırk ayrımı yapmaksızın kardeşçe birlikte yaşama gayreti içinde olmamız gerekiyor. Bunu sağlamak için 40 yıldır çalışıyorum. Aladdin Projesi başlangıçtan beri izlediğim gördüğüm kadarıyla bu barışı sağlamak için gençlere birlikte çalışabilme yollarını açmaya çalışıyor. Üniversiteler ve eğitim kurumları hepsi gelecekle ilgili çözüm arayışları için çalışmalıdırlar. Tüm öğrenciler başarılar diliyorum” açıklamasında bulundu.

Proje kapsamında aralarında Harvard ve Columbia Üniversitelerinin de bulunduğu 40 farklı üniversiteden yaz okulunda eğitim görecek öğrenciler iki hafta boyunca temel kültürel değerlerin doğası ve bunların göçten nasıl etkilendiği hakkında araştırmalar yapıp eğitim alacak. Öte yandan UNESCO, öğrencilere yeni “Kültürlerarası Diyalog için Araç Takımı”nı tanıtmak için bir atölye çalışması düzenlerken, saha gezileri öğrencilerin İstanbul’daki en önemli etnik ve dini gruplarla ilgili temel bir anlayış göstermelerini sağlayacak.