güvenli okul

Güvenli Okul Konferansı, Edirne ve Keşan’da Gerçekleşti

3 Aralık 2015 | BAU HABER

CSG City Security Group, Bahçeşehir Üniversitesi  ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Güvenli Okul Konferansı, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleşti.

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan’nın konuşmasıyla başlayan konferans, Türkiye’de ilk defa Güvenli Okul Projesi uygulamasını hayata geçiren CSG City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı ve Güvenli Okul Akademisi Başkanı Osman Öztürk’ün sunumu ile devam etti.

Öztürk; Her 4 veliden 3’ü, okuldaki çocuklarının güvenliğinden endişeli!

Konferansta sunum ve konuşma yapan Osman Öztürk; “Yarınlarımızın en büyük gücü ve umudu çocuklarımıza hak ve özgürlüklerinin korunduğu, suç ve şiddetten zarar görmedikleri, barışçıl ve mutlu insanların yaşadığı bir dünyanın bırakılması tüm insanlığın ortak görev ve sorumluluğudur. Her 4 veliden 3’ü (%73)çocuğu okulda olduğu saatlerde güvenliğinden endişelenmektedir. Ülkemizde, eğitim çağındaki yaklaşık 18 milyon çocuğun güvenli bir okul ortamında eğitimlerini sürdürebilmelerine yönelik olarak hazırladığımız “Güvenli Okul Projesi”nin önem ve değeri ortaya çıkmaktadır. Okullar ve çevresinde oluşabilecek güvenlik risk ve tehlikesinin önlenmesinde kolluk kuvvetleri ile koordineli çalışılmasının yanında; okul, öğrenci, aile ve toplum işbirliğinin sağlanmasının önemi tartışılmazdır.” dedi.

Okulun Kimliğini Okul İklimi Oluşturur

Bahçeşehir Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Çağla Garipağaoğlu ise okul iklimi süreçlerini aktarırken, “Okul iklimi; okula kimliğini kazandıran, okul paydaşları tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak algılanan ve onların motivasyonu ile davranışlarını etkileyeceği varsayılan ölçülebilir tüm özellikler kümesidir.” dedi.

Okul ikliminin olumlu olmaması durumunda tatminsizlik duyan öğretmen ve öğrenciler okula gelmeme, okuldan uzaklaşma, okulu terk etme, fiziksel ve zihinsel sağlığını kaybetme, şikayetlerinin artması ve benzer tutumlar takınabileceğini belirten Çağla Garipağaoğlu, bu yüzden, sağlıksız ve olumsuz ikliminin bulunduğu bir ortamda güvenli okuldan söz etmenin mümkün olamayacağını söyledi.

Bir Okulun Yapılması, Bir Hapishanenin Kapanması Demektir

Keşan Bahçeşehir Kolejinde gerçekleşen Güvenli Okul Konferansı ise Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Eraslan’ın konuşmasıyla başladı.

Ardından CSG Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk, Victor Hugo’nun “Bir Okulun Yapılması, Bir Hapishanenin Kapanması Demektir” sözü ile güvenli okulların önemini vurgulayarak sunumuna başladı. Güvenlik sorunlarının başlamasının ilk nedenlerinden birinin öğrencilerin okulu asması ile başladığını belirten Öztürk; gençlerin okulu asmaktan alıkoymak için okulların ve paydaşların önlemler alması gerektiğinin altını çizdi. Konferans, Yrd.Doç.Dr. Çağla Garipağaoğlu’nun sunumu ile son buldu