ithalat

İthalatta Gerileme Devam Ediyor

13 Nisan 2015 | BAU HABER

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), Sanayi Üretim Endeksine ilişkin bir araştırma yayımladı. Betam’dan Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Araştırma Görevlisi Barış Soybilgen’in imzasını taşıyan rapora göre, Sanayi Üretim Endeksi Şubat ayından Mart ayına göre yüzde 1,7 oranında arttı.

İhracat miktar endeksinin yüzde 1,7 düştüğü gözlenen raporda, ithalat miktar endeksinin ise yüzde 2,4 oranında arttığı görüldü. İlk çeyrekte altın hariç ihracatın oldukça zayıf seyretmeye devam ettiğinin sonucuna varıldı.

Şubat ayında cari açığın 3,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), 12 aylık cari açığın ise  43 milyar dolardan 42,8 milyar dolara gerilediğini duyurdu.

SANAYİ ÜRETİMİNDE DALGALI SEYİR

Ocak ayındaki 1,2’lik düşüşün ardından endeksin Şubat ayında yüzde 1,7 arttığının gözlemlendiği Betam raporunda, iki aylık ortalama 2014 son çeyreğe kıyasla ilk çeyrekte sanayi üretiminde yatay seyre işaret edildiği belirtildi. İhracatta nominal rakamların parite etkisiyle düştüğünü, miktar endekslerinin de altın etkisiyle hem Ocak hem de Şubat’ta yükseldiğine dikkat çeken Betam, altın hariç ihracat miktarının 2015’in ilk iki ayında yüzde 0,9 oranında düştüğünün hesaplandığını belirtti. Aynı zamanda ithalat talebinin de gerilemeye devam ettiğine vurgu yapan Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), zayıf sanayi üretimi ara malı ithalatını olumsuz etkilerken, tüketim ve yatırım malı ithalatının Ocak ve Şubat ayları içersinde artış gösterdiğini açıkladı.