Kampüsüm Dünya’ Zincirine Yeni Bir Halka Eklendi

Kampüsüm Dünya’ Zincirine Yeni Bir Halka Eklendi

7 Nisan 2014 | BAU HABER

“Kampüsüm Dünya” anlayışıyla dünyanın farklı noktalarında kampüs ve akademik merkezler açan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) yeni adımını Almanya Köln akademik merkezini açarak attı. Açılış törenine çok sayıda Türk ve Alman akademisyen, devlet adamı ve işadamı katıldı.

2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk yatırımını Washington DC’de dil okulu açarak başlatan BAU, Washington DC, Berlin, Silikon Vadisi, Toronto, Hong Kong, New York, Boston ve Roma’da kampüsler ve akademik merkezler açtı. Bahçeşehir Üniversitesi, bu kampüslerde hem Türkiye’den hem de dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilere global bir eğitim olanağı sağlıyor.

Almanya’daki faaliyetlerine 2011 yılında Berlin kampüsünü açarak başlayan Bahçeşehir Üniversitesi şimdi de ikinci merkezini Köln’de açtı. Açılış töreninde konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Elif Çepni; “Bugün burada Türkiye için önemli bir adım atıyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi olarak kuruluşumuzdan bugüne yürüttüğümüz ‘yeni nesil üniversite’ anlayışına uygun bir adımı daha atmamıza şahit oluyorsunuz.  Hedefimiz, dünya yüksek öğretimindeki paradigma değişimini kavrayarak bu alanda öncü olmak” dedi.

Global bakış açısından yoksun kurum ve kuruluşların yarınının olmayacağını vurgulayan Prof. Dr. Çepni; “Bugün öğrencilerimizi Berlin, Silikon Vadisi, Toronto, Hong Kong, Washington DC’deki kampüslerimizde birer dünya vatandaşı olarak yetiştiriyoruz. Tek bir merkezden bilgi aktarmak yerine öğrencilerimize farklı bölgelerde, farklı ülkelerde gözlem ve deneyim şansı tanıyoruz. Bilim ve teknoloji başta olmak üzere pek çok alanda sınırlar kalktı. Küreselleşme süreci üniversite öğrencilerinin ulusal sınırların dışında, dünyanın herhangi bir noktasında çalışabilecek donanıma sahip birer dünya vatandaşı olarak yetişmelerini zorunlu kılmakta. Bu nedenle yükseköğretimde uluslararası açılımlar kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bilinçle Bahçeşehir Üniversitesi ailesine yeni bir üye katıyoruz. Köln merkezimiz öğrencilere üniversiteli olma konusunda destek sunmasının yanı sıra bu bölgede yaşayan gençlerimize Bahçeşehir Üniversitesi’nin dünya kampuslerinin kapılarını açacak. Köln’de yaşayan ve üniversite okumak isteyen her öğrencinin doğru kariyer planlaması için çalışma yapacak. Burada yaşayan bütün öğrenciler ama özellikle de Türk öğrencilerin dünyanın her yerinde en kaliteli eğitime erişimi için Köln BAU önemli bir merkez olacaktır” dedi.

Açılışa, Türkiye’den devlet eski bakanı Burhan Kara, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Kenan Torlak da katıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi Köln Hakkında:

Bahçeşhir Üniversitesi’nin yeni merkezi Köln’de, dört derslik, konferans salonu, multimedya odası ve kütüphane bulunuyor. ÖğrencilereAbitur’a hazırlık, KET – Kariyer Eğitim Testi ve planlama hizmetlerinin yanı sıra Köln’de, Türkiye’den gelecek öğrencilere yaz ve kış okulları, Almanya’da yaşayan Türk öğrencilerine de üniversite eğitimi danışmanlığı konusunda çalışmalar yürütülecek.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) hakkında:

1998 yılında “İstanbul’un kalbinde bir dünya üniversitesi” sloganıyla kurulan ve bugün “Kampüsüm Dünya” anlayışıyla Berlin, Toronto, Hong Kong, Silikon Vadisi, Boston, Washington DC, New York, Roma’da kendi kampus ve akademik merkezlerini kuran Bahçeşehir Üniversitesi, tüm dünyada 20 bine yakın öğrenciye eğitim veren bir vakıf üniversitesidir. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları bünyesindeki üniversitede 9 fakülte ve 4 enstitüde her dal ve alanda lisans, yüksek lisans ve doktora programları mevcuttur. Türkiye’nin ilk yurtdışı kampüsünü açan üniversitesi olma özelliğine sahip Bahçeşehir Üniversitesi’nin COOP adıyla başlattığı ve iş dünyası ile üniversiteyi buluşturan eğitim modeli de Türkiye’de bir ilktir. COOP kapsamında 100’ü yurtdışında olmak üzere toplam 1.500 şirket ile anlaşma yapılmış ve bu anlaşma ile Bahçeşehir Üniversitesi’nin öğrencileri eğitimleri devam ederken gerçek bir iş deneyimi yaşama şansına sahip olmuştur.  Bünyesinde 85 farklı ülkeden 1509 yabancı öğrenci barındıran Bahçeşehir Üniversitesi 35 farklı ülkeden 205 üniversite ile de işbirliği yapmaktadır.