Kültürlerarası Mimarlık Programı BAU Roma'da

ICSA-Kültürlerarası Mimarlık Programı İtalya’da

20 Şubat 2017 | BAU HABER

Bahçeşehir Üniversitesi’nin ICSA-Kültürlerarası Mimarlık Çalışması programı Japonya ve Türkiye’nin ardından şimdi de İtalya’da gerçekleştiriliyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin, Japonya’nın Mukogawa Üniversitesi ile birlikte organize ettiği kültürler arası mimarlık çalışması (ICSA-Inter-Cultural Study of Architecture), yedi kez Japonya ve beş kez de Türkiye’de düzenlenmesinin ardından bu sene ilk defa BAU Roma ev sahipliğinde 18-28 Şubat tarihleri arasında İtalya’da gerçekleştiriliyor.

Japonya’da mimarlık eğitimi alan öğrenciler bu program kapsamında mimarlık alanında tarihi öneme sahip yapı ve mekanları uzman kişiler eşliğinde ziyaret ederek kültürel farklılıkların mekânsal yansımalarını bağlamı içerisinde inceleme olanağı buluyor. 2009 yılından beri kesintisiz olarak gerçekleştirilen katılımcıların tam burslu olduğu bu değişim programına bugüne kadar 76’sı Türk, 80’i Japon 156 öğrenci katıldı.

Katılan öğrencilerin mesleki gelişiminde önemli bir yer tutan bu program ile Bahçeşehir Üniversitesi ve Mukogawa Üniversitesi Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilere bilimsel ve kültürel alanda katkı sağlamayı amaçlamaktadır.