BETAM: Türkiye’de Tütün Piyasası: 1961-2015

3 Nisan 2017 | BAU HABER

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ve Doc. Dr. Ozan Bakış tarafından yapılan araştırma, Hatay ve Adıyaman’da başlatılan ‘Tütün Tarımı ve Kalkınma Projesi’ 8 yılda bölgenin ekonomik refahını değiştirdi.

2009 yılında Philip Morris (Philsa) tarafından Güneydoğu Anadolu’da hayata geçirilen tütün üretimini canlandırmak ve tarım uygulamalarını bölgede yaygınlaştırmak için yapılan proje Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) hazırladığı rapor İstanbul’da düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

23 Mart 2017’de tanıtılan rapora göre; proje bölgenin ekonomik refahını artırırken, projenin uygulandığı bölgede 172 köy ihracatçı oldu. Proje öncesinde çocuklarını evlendiren, toprağını satan ve mevsimlik işçi olarak çalışan üreticilerin, projeyle birlikte gelirlerinin artırdığını açıkladı. BETAM Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, projeye sayesinde  bölgedeki tütün üretiminin,hane gelirinin  ve istihdamın arttığını söyledi.

Notun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de Tütün Piyasası: 1961-2015