Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen “Robot ve Proje Günü” 4 Haziran da teknoloji meraklısı gençleri üçüncü kez bir araya getiriyor.
Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri de olmak üzere Türkiye’nin çeşitli lise ve üniversitelerinin birbirinden yetenekli icatlarıyla katıldıkları yarışmaya, 80 kişi 160 robot ile başvurdu. Birbirinden farklı özellikleriyle görücüye çıkacak olan robotlar arasında; savaş ve savunma teknolojilerinde kullanılmayı amaçlayan “İnsansız Kara Aracı”, askerleri açık hedef olmaktan kurtarmayı amaçlayan android kullanımlı “Asker Nöbet Kulesi”, kullanıcının gözüne takılan gözlük sayesinde oyun oynayan kişiyi oyunun içindeymiş gibi hissettiren sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak geliştirilen “Ok atarak hedef vurma” oyunu, endüstride yük taşımayı amaçlayan “Kolay Taşınabilir Mobil Elektrikli Araç” ve sosyal medya hesapları üzerinden yönetilebilen yapay zeka ile tasarlanan geleceğe yön verebilecek icatlar bulunuyor.
Her yaştan, her seviyeden insanların çalışmalarını sergileme imkânının yanında, robotlarını yarıştırıp sınama şansı tanıyan yarışma; Mikro Sumo, Çizgi İzleyen ve Serbest Kategori olmak üzere üç ayrı kategoride kıyasıya yarışacak.
Katılımcılara yeni bir bakış açısı kazandırma hedefi doğrultusunda, çevre üniversitelerden gelen alanında uzman akademisyen ve sanayi temsilcileri, üç gün boyunca yarışmalarla eş zamanlı düzenlenecek panel, seminer ve workshoplar ile robotik ve kontrol alanındaki gelişmeleri katılımcılar ile paylaşacak.
Program: 4 Haziran, saat:14:-17:00 arasındadır.